Kedves Szülők!
Ebben a bejegyzésben szeretnénk közreadni mindazt, ami csapatunk szülői tájékoztató estjein elhangzott.
1. Nevelési programunk
„A magyarországi cserkészmozgalom célja, hogy a társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten felé növekedjenek. Ennek érdekében életmodellt nyújtunk, illetve ifjúságnevelést végzünk önkénteseink segítségével.”
(Magyar Cserkészszövetség)
Szülői tájékoztatónk egyik célja volt, hogy mélyebb betekintést adjunk Önöknek a cserkészet értékeibe, céljaiba, nevelési eszközeibe. Szeretnénk, ha csapattagjaink szülei is látnák, milyen eszközökkel, milyen célokért dolgozik közösségünk, és hogy hosszú távon milyen értéke van a cserkészetnek a gyerekek számára.
Munkánk alapját a "cserkészmódszer" adja, melynek öt fő pillére az alábbi:
- Kisközösség és őrsi rendszer: "Abban van az ereje a cserkészetnek, hogy a kortárscsoportok által is neveli az egyént. Az őrs 5-10 azonos nemű és korosztályú cserkésznek (cserkészcsapatban cselekvően jelen lévő egyének), közös célért létrehozott, hosszútávú (10-15 éves) együttműködésre kialakított, nevelési közössége, amelyet vezetője irányít." A gyerekek az őrsökben megtanulnak közös célokért dolgozni, együtt felnőve pedig tartós közösségi élményben és fejlődési lehetőségben van részük.
- Fogadalom és törvény: "Van egy eszményképünk, amit a cserkésztörvény ír le, az ez iránti elköteleződésünket fejezzük ki fogadalmunkkal. Törekszünk ennek szellemében élni, s gyakran megtapasztaljuk: a cserkészet lehet számunkra egy ösvény, mely Isten felé vezet bennünket." A cserkésztörvény tíz pontban fogalmazza meg alapvető értékeinket, pozitív cselekvésre ösztönöz, irányt ad a cserkészek életében. Cserkészeink az újoncpróbát (5. osztályos korban, ekkor kapják meg a zöld nyakkendőt) követően fogadalommal is elköteleződnek a cserkészeszme és a közösség mellett.
- Cselekedve tanulás: "Amit látunk, arra emlékezhetünk, amit hallunk, arról véleményünk van. De amit csináltunk, az az igazi tudás. Nem hagyományos iskolai oktatást végzünk, hanem játékos formában, tapasztalati úton adjuk át a cserkészismereteket. Így a gyerekek szinte észre sem veszik, hogy mennyi mindent tanulnak egy-egy őrsgyűlés, vagy cserkészprogram alkalmával." Szeretnénk, ha cserkészeink megéljék, tapasztalják a tudást, ezáltal ne csak értsék, hanem alkalmazni is tudják. Ezáltal azonnali visszajelzést kapnak, ami ösztönzőként hat az önfejlesztésre.
- Magyarságtudat: "A mozgalmat áthatja a regösség sokféle formában velünk élő szemlélete, a tábortüzek népdalaitól az idősebb cserkészeinknek tartott kulturális programokig. Ez a sajátosan magyar módszer segít hagyományaink megőrzése által megismerni önmagunkat, a közösségünket, a nemzetünket."
- Folyamatos ösztönző programok a természetben: "A folyamatos programjaink azt szolgálják, hogy tudjunk építkezni, szintről szintre közelebb kerülni a nevelési célhoz és az eszményképhez. Az ösztönző mivolt azért fontos, mert itt érhetjük tetten az önkéntességünket. Ez egy önkéntes mozgalom. Ha a programjaink, tevékenységeink ösztönzőek, akkor az egyének belülről fakadóan fognak ebben részt venni, és ezáltal önmagukat fejleszteni. A programoknak azért kell vonzónak lenniük, mert valami olyat kell nyújtanunk, amin a gyerekek részt akarnak venni, már az első pillanattól azt kell érezniük: „Ott a helyem!” A hasznosság a cél tükre: olyan polgárokat akarunk nevelni… (ld. fentebb, a keretes idézetet). Ha a programunk nem hasznos, a benne résztvevő sem fogja annak tartani, sem magára, sem környezetére nézve. Így viszont maga sem lesz hasznos tagja a közösségének! Programjaink által tudunk nevelni, megvalósítani azt, hogy cselekedve tanuljanak a ránk bízottak. A természetbeniség pedig éppen azért fontos, mert ott van lehetőség arra, hogy megtanuljon a gyerek, a fiatal helyt állni, erőforrásait jól felhasználni és az alkotás örömét megtapasztalni. Kifejezheti önmagát, és a lehető legközelebb létezhet Istenhez, a teremtett világ által."
Miért beszéltünk minderről?
Nagyon nagy örömmel tapasztaljuk, hogy a fiatalok egyre több hobbit űznek, sportolnak, különórákon vesznek részt, számtalan közösségbe járnak. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy évről évre kevesebb időt tudnak szánni a cserkészetre, a cserkészprogramokon való aktív részvételre.
Sok éves (mondhatni évszázados) tapasztalatunk alapján a fentebb bemutatott nevelési programunk akkor tudja kifejteni hatását, ha a gyerekek rendszeresen, hoszabb megszakítások nélkül találkoznak, vesznek részt őrsgyűléseken, programokon. A folytonosság nevelési munkánk kulcseleme, a rendszeres találkozók, programok, táborozások segítik a gyerekek önállóságának, felelősségtudatának, és közösségi érzésének erősödését.
Tudjuk, hogy hatalmas kérés, ugyanakkor mégis fontosnak tartjuk kifejezni: a legfontosabb dolog, amit a cserkészetben kérünk önöktől, az a gyerekek ideje. Tisztában vagyunk, hogy ez egy nagyon szűkös erőforrás és néha a mi hibánkból is maradnak el alkalmak. Kérjük lássák, vezetőink önkéntes munkával, szabad idejükben végzik munkájukat, így akadhat halaszthatatlan tennivalójuk, mint ahogy a gyerekeknek is. Mindemellett szeretnénk a gyerekekkel minél többet találkozni, fogalalkozni - ha Önök is fontosnak találták a fent bemutatott céljainkat, kérjük segítsenek nekünk ebben!
Ezzel összefüggésben a vezetőséggel úgy határoztunk, 2025-től kezdődően - vis maior helyzetektől eltekintve - kivezetjük a résztáborozás lehetőségét, vagyis kérjük, hogy a gyerekek a táborban annak teljes időtartama alatt vegyenek részt!
Mit adhat még a cserkészet?
- Életre szóló közösséget: A legtöbb közösség, ahol a gyerekek szocializálódnak, csak egy bizonyos életszakaszukban aktív: iskolai osztályok, sportcsapatok, különórák váltják egymást. Ezzel szemben a cserkészetben az őrsök akár 15-20 éven át is megmaradnak, összetartanak. Ez páratlan értéket rejt magában, az együtt felnövő, felnőtté váló cserkészeink közt a megszámlálhatatlan közös élmény nyomán valódi, mély barátságok alakulnak ki.
- Kitáruló világot, számtalan lehetőséget: Amellett, hogy a csapatban koncentrálunk az élethez hasznos készségek fejlesztésére, a Magyar Cserkészszövetség keretein belül számtalan szakág és munkacsoport működik, melyekhez csatlakozva egy-egy szakmát, sportot, vagy a cserkésztudáshoz kapcsolódő területet mélyebben is megismerhetnek a fiatalok. Ezeken kívül lelkes, aktív cserkészeink szövetségi és kerületi vezetőképzésekben tovább mélyíthetik tudásukat.
- Testvéreket az egész Földön: Cserkészekként nem csak a 15 ezer lelket számláló Magyar Cserkészszövetség, de az 53 milliós WOSM (a Cserkészmozgalom Világszervezete) tagjai is vagyunk. Nemzetközi találkozókon (Jamboree, Moot, Roverway, stb.) lehetőségünk nyílik más kultúrák cserkészeivel találkozni, barátokat szerezni akár a világ másik végéről is!
2. Pénzügyi tudnivalók a 2024-25-ös cserkészévre
Csapatunk a 2024-25-ös cserkészévre (szeptembertől szeptemberig) egységesen 20.000 Ft tagdíjat szed tagjaitól. Szociális és nagycsaládos támogatásra természetesen idén is adunk lehetőséget. Erről, a befizetés menetéről, illetve a tagdíjak felhasználásáról alább olvashatnak tájékoztatást.
A beszedett tagdíjat az alábbiak szerint használjuk fel:
- 10.000 forintot befizetünk a Magyar Cserkészszövetség részére. A szövetség a cserkészet mögött álló jogi személy, egy civil szervezet, melynek mindenki tagjává válik, amikor csatlakozik egy cserkészcsapathoz. Ahhoz, hogy ez a szervezet jogszerűen, szabályosan és biztonságosan működhessen, jelentős pénzügyi erőforrásokra van szüksége, melyeket a fenntartható működés érdekében tagjaitól szed be. A tagdíjak növekedésének okaként a magas inflációt, illetve az elmaradó pályázati lehetőségeket jelölték meg.A szövetségnek befizetett pénzből fedezik többek között...
- ...az országos iroda munkatársait;
- ...a nemzetközi szövetségi (WOSM) tagdíjakat;
- ...a szociális alapot, amely lehetővé teszi, hogy rászoruló testvéreink se maradjanak ki a cserkészet élményéből.
- 10.000 forintból a csapat működését finanszírozzuk. Ebből a pénzből fedezzük csapatprogramjainkat, felszerelésink fejlesztését-javítását, valamint támogatjuk belőle az őrsi és raji portyákat. Mindemellett tartalékot is képzünk belőle, amivel csökkenteni tudjuk nyári táborunk díját.
Szociális és nagycsaládos támogatás
Szeretnénk anyagi helyzettől függetlenül minden csapattagunknak megadni azt a közösséget és élményt, amit a cserkészet jelent, ezért lehetőséget biztosítunk fejenként legfeljebb 10.000 forint tagdíjtámogatás igénylésére. Amennyiben élni szeretnének ezzel a lehetőséggel, kérjük töltsék ki (családonként egyszer) ezt az űrlapot! (Erre azért van szükség, hogy ne értelmezzük elmaradásként az alacsonyabb befizetett összeget.) Bátran éljenek ezzel a lehetőséggel, nem szeretnénk, ha bárki anyagi okokból maradna ki programjainkból!
Kérjük, amennyiben tehetik, támogassák szociális támogatási rendszerünk fenntartását saját tagdíjukon felüli utalással! Egyúttal köszöjük korábbi nagylelkű felajánlásaikat!
Befizetés menete
A tagdíj befizetésére kizárólag alapítványunk számlájára történő átutalással/banki befizetéssel van lehetőség, az alábbiak szerint:
- Összeg: 20.000 Ft ± támogatás (Lehet családonként egy összegben utalni.)
- Megjegyzés: Csapattag(ok) neve(i), őrs(ök) neve(i), "ADOMÁNY"
- Kedvezményezett neve: Procapistrano Alapítvány
- Kedvezményezett számlaszáma: 10104105-16060400-01003001
Befizetési határidő: 2024. december 31.
Felhívjuk figyelmüket, hogy amennyiben egy csapattagunk a határidőt követően felszólításra sem rendezi fennálló tagdíj-tartozását, programjainkon, táborunkban nem vehet részt!
Tagi szolgáltatások
A tagdíj befizetésével cserkészeink aktív tagjaivá válnak a Magyar Cserkészszövetségnek, ami az alábbi szolgáltatások igénybevételére jogosítja fel őket:
- Cserkész tagkártya: A tagkártya felmutatásával számtalan különböző elfogadóhelyen lehet kisebb-nagyobb kedvezményekhez jutni. Ezek listáját ide kattintva tekinthetik meg. A tagkártya az ECSET rendszerből tölthető le (ld. 3. rész).
- MCSSZ partnerek: Ebben a listában további szálláshelyeket, boltokat és szolgáltatásokat találnak, melyek kedvezményeket biztosítanak cserkészeknek.
- Cserkész mobilflotta: Cserkészek, családtagjaik, közeli barátaik csatlakozhatnak a CS-Mobil flottához, ahol igen kedvező tarifák közül lehet választani.
3. Adminisztratív változások a csapat életében
Új tagnyilvántartás
Csapatunkban az idei évtől kezdve átállunk az MCSSZ ECSET (Egységes Cserkész Tagnyilvántartás) rendszerének használatára, melynek webes felületén mindenkinek szeretnénk hozzáférést adni saját adataihoz. Célunk, hogy tagjaink adatait egyetlen megbízható, a vonatkozó adatvédelmi jogszabályoknak (GDPR) megfelelő helyen kezeljük, ezzel csökkentve az adminisztrációs terhet és növelve a gyerekek biztonságát programjainkon. (Például az ECSET-ben mindig a vezetők rendelkezésére állnak a rájuk bízottak naprakész egészségügyi adatai.)
Fiók beállítása
Fontos, hogy az ECSET-ben minden cserkészünk saját fiókkal fog rendelkezni, melyekhez egyedi e-mail címnek kell tartoznia. Ez alapesetben a saját e-mail címük, fiatalabbak esetén azonben lehet egy szülői e-mail cím is. Több gyerek fiókjához ugyanaz a szülői e-mail nem használható, ebben az esetben javasoljuk egy iskolai cím, vagy egy e-mail alias szolgálatatás használatát. Bármilyen probléma esetén forduljanak bizalommal az őrsvezetőkhöz!
- Adatok feltöltése: Korábbi csapattagjaink esetén ez már megtörtént, az idén csatlakozók esetében pedig az őrsvezetők fogják összegyűjteni az adatokat.
- Fiók létrehozása: Ehhez szükségük van a fiókhoz tartozó e-mail címre, amit az őrsvezetőktől tudhatnak meg.
- Az ECSET kezdőoldalán kattintsanak a "Kérj új jelszót" linkre, majd az "Új jelszó beállítása" fülön adják meg a beállítani kívánt fiókhoz tartozó e-mail címet!
- Az "Új jelszó kérése" gombra kattintva kapnak a megadott címre egy levelet, mely egy linket tartalmaz a jelszó beállíásához. Kattintsanak a levélben kapott linkre és adjanak meg egy jelszót!
- A jelszó beállítása után hozzáférnek a rendszer alapvető funkcióihoz, a továbbiakban ezzel az e-mail címmel és jelszóval tudnak bejelentkezni.
- Hozzáférés a személyes adatokhoz: Biztonsági okokból a rendszerben tárolt személyes adatokhoz való hozzáféréshez egy további azonosítási lépcső beállítása szükséges.
- A jobb felső sarokban a lenyílő menüből a saját névre kattintva nyissák meg a fiókhoz tartozó adatlapot, majd váltsanak át a "Személyes adatok" fülre!
- Első alkalommal a rendszer egy telefonszámot fog kérni. Adják meg a csapattag telefonszámát! (Ha nincs neki saját, egy szülői szám is megfelel!)
- Kattintsanak az "SMS küldése" gombra, majd a következő lapon írják be az SMS-ben kapott kódot!
- Ezután egy QR-kód fog megjelenni. Töltsenek le egy kétlépcsős hitelesítőalkalmazást telefonjukra! (Mi a Google Authenticatort javasoljuk annak egyszerűsége miatt, ezt innen tudják letölteni: Android/Iphone) Az alkalmazással olvassák be a QR-kódot! Ezt követően megjelenik egy percenként frissülő hatszámjegyű kód a telefon kijelzőjén, amire a személyes adatok elérésekor minden alkalommal szükség lesz.
- A "3. Hitelesítő kód megadása" dobozba írják be az aktuális kódot, majd kattintsanak az "Ellenőrzés" gombra!
- Adatok ellenőrzése: Ellenőrizzék, hogy a rendszerben tárolt személyes adatok (különös tekintettel a szülői elérhetőségekre és egészségügyi információkra) megfelelnek-e a valóságnak! Ezek módosítását az őrsvezetőknél kérhetik.
A fent leírt folyamatot az alábbi videó szemlélteti:
Változó és új elérhetőségeink
- Csapatunk új központi elektronikus levelezési címe: 46@cserkesz.hu. Kérjük, a kapisztran@gmail.com helyett ezentúl itt keressenek minket!
- Új szülői levelezőlista: Kivezetjük a korábban használt, elavult szülői levelezőlistánkat, áttérünk egy, az ECSET-ben szereplő szülői e-mail címekből automatikusan frissülő csoport használatára. Az átállással kapcsolatban külön körlevelet fogunk küldeni.
- Szülői Facebook-csoport: Annak érdekében, hogy csapattagjaink szülei egymással is kommunikálhassanak, létrehoztunk egy "szülői munkaközösség" Facebook-csoportot. Szeretnénk teremteni egy felületet, ahol megtalálhatják egymást kéréseikkel, kérdéseikkel (pl. kinőtt cserkészingek csereberéje), illetve ahol mi is kérhetünk önöktől segítséget. Bátorítunk mindenkit, hogy csatlakozzon a csoporthoz, különösen, ha szeretne tevőlegesen is részévé lenni cserkészmunkánknak, csapatunk életének!
Bármilyen felmerülő kérdésükre örömmel válaszolunk elérhetőségeinken.
A szülői tájékoztató esteken bemutatott diákat erre a linkre kattintva tekinthetik meg.
Jó munkát, üdvözlettel:
|
||||